Seitse küsimust: kuidas teisest sambast rohkem kasu saada?

Jaga sõbraga:

Teise samba pensionifondi vahetus ei maksa midagi ja võtab vähem kui 5 minutit. Mida on kasulik teada, et oma tuleviku jaoks kõrvale pandud rahast rohkem kasu saada? 

Kas teisel sambal on ikka mõtet?

Jah. Sinu palgast läheb iga kuu 2% tulumaksuvabalt sinu pensionikontole ja riik suunab sotsiaalmaksu arvelt sinna lisaks veel 4%. Tänu maksueelisele on teine sammas tõhusaim Eestis kättesaadav tööriist raha kogumiseks.  

Erinevalt esimesest pensionisambast on teise ja kolmanda samba pensionikontol päris sinu vara. Sa võid selle rahas välja võtta just siis, kui sinul tarvis läheb – vajadusel juba enne pensioniikka jõudmist.  Sa võid ka pärast pensionileminekut vara fondis edasi kasvatada ja hoopis lastele pärandada. 

Kui sa kogud teise sambasse, hoolitse lihtsalt, et sinu vara kasvaks madala tasuga indeksifondis. 

Milline fond valida?

Tänu maksuvõimendusele on teine sammas igal juhul kasulik. Hoolitse, et maksuvõit läheks sinu, mitte vahendajate taskusse.

Kui sa kogud täna juba madala kuluga indeksifondis, on kõik korras. Kui mitte, tee vahetusavaldus seni teise sambasse kogutud vara üle viimiseks ning valikuavaldus tulevaste sissemaksete ümber suunamiseks kohe ära. Täna ei ole enam mingit mõtet maksta pensionifondi tasudeks rohkem kui 0,5% aastas.

Sisene ID-kaardi, mobiil-ID või smart-ID abil oma pensionikontole ja vaata järgi, mis seisus su teine sammas on. Soovi korral saad samas kohe fondi vahetada ka. 

Mida teha, kui ma omal ajal teise sambaga ei liitunud? 

Kui sa oled sündinud enne 1984. aastat ja sa polegi veel teise sambaga liitunud,  alusta kogumist nüüd. Selleks sisene lihtsalt Tuleva lehel oma pensionikontole ja ava mõne hiireklõpsuga teine sammas. Kui teed seda enne novembri lõppu, hakkab raha juba jaanuarist sinu pensionikontole kogunema. 

Võtsin raha teisest sambast välja. Mis edasi?

Kui sa tegid avalduse teisest sambast raha välja võtmiseks peale 1. aprilli ja oled nüüd kõhklema hakanud, saad selle veel enne novembri lõppu tühistada. Avalduse tühistamine ei maksa midagi. See ei takista sul tulevikus vajadusel siiski raha välja võtmast.

Teisest sambast väljumise avalduse saad tühistada siin.

Kui raha on sinu pangakontole juba välja makstud, saad teise sambaga uuesti liituda kümne aasta pärast. Täna hoolitse, et enne muude investeeringute kaalumist kasutaksid ära kolmanda samba tulumaksuvaba limiidi. Siin leiad vastused viiele praktilisele küsimusele kolmanda samba kohta. 

Kuidas Tuleva teise samba fondidel läheb?

Kui Eestis tervikuna on teises sambas kogujate arv sel aastal viiendiku võrra vähenenud, siis Tulevas kogujate arv on järjekindlalt kasvanud. Sel aastal on üle 6000 inimese toonud oma teise samba Tulevasse. Seda on kaks korda rohkem kui neid, kes on otsustanud teisest sambast raha välja võtta.

Kui Eesti teise samba pensionifondide vara maht on aasta algusega võrreldes 15% vähenenud, siis Tuleva fondide maht on üle 50% kasvanud. Tuleva teise samba pensionifondides kogub täna üle 27 000 inimese.

Miks peaksid valima Tuleva fondi?

Meil ei ole ühtegi kõrge tasuga fondi. Mitte ükski Tuleva klient ei maksa tasudeks rohkem kui 0,41% aastas. 

Me ei anna lubadusi, mida meie ega ükski teine fondivalitseja tegelikult täita ei suuda. Meie tasud ei pruugi olla igal ajahetkel kõigist kõige madalamad, sest me ei subsideeri mõne üksiku toote kulusid teiste, liiga palju maksvate klientide enamuse arvelt. Aga Tulevas võid kindel olla, et sinu fond on soodsaimate seas ja et meie fondide tasud langevad ka tulevikus. 

Meie fondi tootlus ei pruugi olla igal ajahetkel kõigist fondidest kõige parem. Aga erinevalt vanadest pangafondidest võid Tulevas kindel olla, et sinu vara kasv ei jää maailmaturu keskmisest tootlusest kunagi kaugele maha. 

Me ei peida soodsa tasuga indeksifonde vanade, kõrge tasu ja kehva tootlusega fondide vahele ära. Ja me ei püüa sind kunagi meelitada ostma mõnda kulukat, keerulist ja kehva investeerimistoodet.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Vaata arvutust

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin uudiskirja
Jagame aegajalt parimaid artikleid, ekspertide nõuandeid ja kasulikke meeldetuletusi.
Palun sisesta e-posti aadress.
Tuleva ei jaga sinu kontaktandmeid kunagi kellegagi. Soovi korral saad uudiskirjast alati loobuda.