Tuludeklaratsioon: paiguta tagasi saadud raha kolmandasse sambasse

Jaga sõbraga:

On sul oodata tulumaksutagastust? Kaval nipp on investeerida tagasi saadud raha kolmandasse sambasse kasvama.

Miks on tark tagasi saadud tulumaks kohe oma tulevikku investeerida? See on lihtsalt nii hea viis esimene samm ära teha, ilma et peaksid regulaarsest sissetulekust midagi ohverdama.

Ükskõik, kas oled alustamist edasi lükanud või juba tegeled investeerimisega, ära unusta elementaarset. Enne muude võimaluste kaalumist kasuta ära pensionisammaste maksuvõit. Tee investeering kohe, kui tulumaksutagastus laekub. Kui motiveeriv algus tehtud, sea üles ka igakuine püsikorraldus, et portfelli sihikindlalt kasvatada. Muide püsimakse saad algatada nüüd ka Tuleva veebi kaudu. 

Tänu maksueelisele on see suurepärane tööriist mitte ainult pensioniks kogumiseks, vaid ka muude pikaajaliste eesmärkide saavutamiseks. Iga 1000 euro pealt, mille sa täna kolmandasse sambasse paigutad, maksab riik sulle omakorda 200 eurot tulumaksu tagasi. Tulumaksutagastus annab su investeerimisportfellile võimenduse, millega on teistel investeerimistoodetel raske võistelda.

Meie, kes me juba Tulevas kolmandasse sambasse kogume, saame näiteks sel aastal riigilt tagasi kokku umbes 9 miljonit eurot.

Kuidas kontrollida oma tulumaksutagastuse õigsust?

Eelmisel aastal tehtud sissemakseid näed automaatselt eeltäidetud tuludeklaratsioonil punktis 9.2.  Saad soovi korral võrrelda oma 2022. a tehtud sissemaksete summat ja deklaratsiooni andmeid, logides Tuleva veebilehelt oma pensionikontole.

Pane tähele, et kui tegid sissemakse aasta viimastel päevadel, siis tõenäoliselt ei kajastu see makse sinu eeltäidetud tuludeklaratsioonil ning see makse summa tuleks deklaratsiooni ise käsitsi lisada.
Sel juhul tuleb hoolitseda, et seesama sissemakse ei jääks topelt ka järgmise aasta tuludeklaratsiooni. Vajadusel pead oma eeltäidetud sissemakse summat vastavas osas vähendama. Maksuamet võib küsida sissemakse tegemise aja kohta ka tõendit – selleks sobib näiteks maksekorraldus või pangakonto väljavõte.

Mõnikord võib tekkida küsimus, et miks on tulumaksutagastuse summa erinev sellest, mis arvutuslikult sinu kolmanda samba sissemaksete järgi peaks laekuma.  Siinkohal tuleb arvesse võtta, et tagastatava tulumaksu summa või lisaks tasutava tulumaksu summa arvutatakse kokku kõikide deklareeritud tuluallikate ja maksusoodustuste peale kokku.
See tähendab, et tulumaksutagastuse suurust mõjutab ka näiteks sinu kasutatud tulumaksuvaba tulu piirmäär, maksutagastused koolituskuludelt või kodulaenult, täiendav maksukohustus investeeringutelt ja palju muud.

Kõige lihtsam on tulumaksutagastuse õigsust kontrollida, kui võtad lahti deklaratsiooni detailse arvutuskäigu, millelt näed rida-realt, mille eest ja kui palju maksusoodustusi arvesse on võetud ja kus on tekkinud täiendav maksukohustus.

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin küsida