Mida teha, kui unustasid III samba viimasele minutile?

Jaga sõbraga:

Aasta viimastel päevadel tehtud sissemaksete kohta ei pruugi info pensionikeskusest sinu 2020. aasta eeltäidetud tuludeklaratsiooni jõuda. Sellepärast soovitame alati segaduse vältimiseks oma kolmas sammas aegsasti korda teha.

Mida teha, kui sa siiski unustasid?

Kui tahad veel sel aastal veel ühe täiendava sissemakse teha, pea silmas maksuameti juhiseid:

Kontrolli kevadel, kas sinu 2020. aasta eeltäidetud eraisiku tuludeklaratsioonil kajastuvad kõik kolmanda samba sissemaksed. Kui ei kajastu, saad sissemakse summat vastavalt käsitsi suuremaks muuta.

Sel juhul tuleb hoolitseda, et seesama sissemakse ei jääks topelt ka järgmise aasta tuludeklaratsiooni. Vajadusel pead oma eeltäidetud sissemakse summat vastavas osas vähendama.

Maksuamet võib küsida sissemakse tegemise aja kohta tõendit – selleks sobib näiteks pangakonto väljavõte. Selle aasta arvestusse saad lisada kõik sissemaksed, mis on tehtud enne 31. detsembri keskööd. (Aasta viimasel päeval tehtud sissemakse eest saad oma pensionikontole fondiosakud jaanuari algul.)

Kuidas kohe täna maksudelt võita?

Tulumaksuvabalt saad kolmandasse sambasse paigutada igal aastal kuni 15% oma brutosissetulekust, kuid mitte rohkem kui 6000€.

  1. Vaata üle, kas oled oma 2020. aasta tulumaksuvaba limiidi ära kasutanud või saaksid veel maksudelt võita.
  2. Arvuta välja oma aasta brutosissetulek. Arvesta sisse kõik tulud, millelt maksad eraisiku tulumaksu – kindlasti igakuine palk, aga ka näiteks honorarid, üüritulu jne. Kristi Saare blogipost on abiks.
  3. Sisene Tuleva kontole ja vaata järgi, kui palju oled juba sel aastal kolmanda samba pensionifondi(desse) raha paigutanud. (Kui oled aasta jooksul teinud sissemakseid ka mõnda kolmanda samba kindlustustootesse, liida need summad ise juurde – pensionikontol neid ei näe.)

Kui sa pole veel võimalikku maksuvõitu ära kasutanud, võid soovi korral teha veel ühe täiendava sissemakse – siin on ülekande tegemiseks vajalik info.

NB! Kui sa teed täna-homme kolmandasse sambasse elu esimese sissemakse, ei pruugi sulle enam kahjuks laieneda võimalus võtta raha fondist välja soodustulumaksuga alates 55. sünnipäevast, vaid pead tõenäoliselt ootama eelpensionieani. (Varem saavad soodustingimustel raha välja võtta need, kes omandasid fondiosakuid enne 2021. aasta 1. jaanuari, aga pensionikeskus ei pruugi jõuda enne uue aasta algust sinu kontole osakuid kanda. Nii saame meie asjast aru – kui soovid, võid pensionikeskusest üle küsida: telefon 640 8886.)

3 olulist artiklit

Vaata kõiki artikleid

Kui palju sina kõrgete tasude tõttu kaotad?

Vaata arvutust

Juhend aitab sul 5 minutiga fondi vahetada ilma pikemalt ekslemata. Fondivahetus on kõigile tasuta.

Soovin uudiskirja
Jagame aegajalt parimaid artikleid, ekspertide nõuandeid ja kasulikke meeldetuletusi.
Palun sisesta e-posti aadress.
Tuleva ei jaga sinu kontaktandmeid kunagi kellegagi. Soovi korral saad uudiskirjast alati loobuda.