Korduma kippuvad küsimused

Sooviksin oma II või III samba Tulevasse tuua, mida pean selleks tegema?

Logi meie kodulehel sisse oma pensionikontole ja saad nii II kui III samba mõne hiireklikiga Tulevasse tuua.


Tegin II samba osakute vahetamise avalduse, aga nüüd näen oma kontol, et II samba avaldus on ootel. Mida veel pean tegema?

Teise samba ületoomisel on nimelt kaks erinevat avaldust:
1) valikuavaldus, millega suunad igakuised pensionimaksed uude fondi ning see hakkab kehtima koheselt
2) osakute vahetus, millega suunad juba kogutud osakud uude fondi. See viiakse täide 3x aastas kindlatel seadusega määratud tähtaegadel (1. mail, kui avaldus on esitatud enne 31.märtsi, 1. septembril kui avaldus on esitatud enne 31.juulit ning 2. jaanuaril kui avaldus on esitatud enne 30.novembrit).

Loe rohkem siit. 


Kui palju peaksin panustama III sambasse?

Sissemaksete suuruse ja sageduse saad ise määrata. Selleks, et sinu pensionivara suureneks, on soovitav teha sissemakseid regulaarselt. Arvestama peab aga sellega, et kuigi III sambasse kantava raha suuruse saad ise määrata, siis 20% tulumaksutagastust III samba sissemaksetelt saad ainult sissemaksetelt, mis ei ületa 15% sinu aasta brutosissetulekust või 6000 eurot (olenevalt sellest, kumb on väiksem). Sissemaksete arvutamiseks oleme loonud kalkulaatori.

Vaata üle: kui palju saad sel aastal maksuvabalt III sambasse investeerida?


Tasusin 125eur, aga see ei kajastu liikmekapitali real, miks nii?

Liitumistasu ja liikmekapital on kaks erinevat asja. Liitumistasu oli see ühekordne tasu, mis andis sulle liikmenumbri, õiguse Tuleva edasises käekäigus kaasa rääkida ning võimaluse teenida liikmeboonust.
Liikmekapital real kajastub sinu liikmeboonus, mis on 0,05% aastas sinu fondi(de) mahust mida tulevas hoiad ehk sinu investeerimiskasum. See kantakse sinu kontole igal aastal kevadel, kui eelmise aasta majandusaasta aruanne on kinnitatud ning ka ühistu üldkoosolek on otsuse kinnitanud.

Mis on liikmeboonus?


Olen üle 50-aastane, kas on mõistlik alustada III sambas kogumist?

Jah, täiendavalt pensioniks säästa pole kunagi hilja. Tegelikult näitab ka rahandusministeeriumi statistika, et III sambaga liitunute keskmine vanus tõuseb aasta-aastalt.
Küll aga soovitame sul siis, kui pensionini on jäänud 10 või vähem aastat, lühiajaliste turu kõikumiste mõju vähendamiseks osa varast investeerida madalama riskiga võlakirjafondi või pangadeposiiti, sest Tuleva III samba fond investeerib 100% aktsiatesse.

5 asja, millest pensioniks kogudes juhinduda, kui oled üle 55-aastane

Alusta kolmandasse sambasse kogumist täna!


Miks liituda Tuleva ühistuga?

Tuleva fondides kogudes ja liikmeks astudes, saad Tulevast kõige rohkem kasu. Tuleva liikmena pole sa ainult oma pensionifondi klient, vaid ka kaasomanik ning sul on võimalus teenida omanikutulu ning otsustada Tuleva arengu üle.
Tuleva idee on, et inimesed ise koguvad koos oma tuleviku jaoks raha, jättes kõrvale nii palju vahemehi ja lisakulusid kui võimalik – mida rohkem meid on, seda soodsam on meil koos investeerida.

Mis on liikmeboonus?


Kas on mõistlik tõsta II sambast raha üle III-sse?

Ei, kindlasti mitte. Tuleva teise samba fond investeerib raha täpselt samadesse väärtpaberitesse nagu kolmanda samba fond. Kuigi kolmandasse sambasse sissemaksetele kehtib oluline maksusoodustus, on teise samba maksusoodustus kordades suurem. Lisaks pead teisest sambast väljumisel maksma ära tulumaksu. See on täiesti tarbetu kulu.

Vaata teise ja kolmanda samba maksueelise arvutust Laura näitel siit:

3. Tee maksusoodustusest oma investeerimisportfelli võimendus

 


Kui ma ei tööta Eestis, siis kas ma saan III sambasse tehtud sissemaksetelt tulumaksu tagasi?

Paraku mitte. Kui sa täna Eestis tulu ei deklareeri, siis ei ole sul väga otstarbekas III samba kaudu investeerida. Probleem on selles, et sa ei saa tulumaksu sisse pandud rahalt tagasi, aga kui raha välja võtad, siis riik peab ikka kogu summalt tulumaksu kinni, justkui oleks sa tulumaksu algselt tagasi saanud.

Loe pikemalt siit.


Soovin uudiskirja
Jagame aegajalt parimaid artikleid, ekspertide nõuandeid ja kasulikke meeldetuletusi.
Palun sisesta e-posti aadress.
Tuleva ei jaga sinu kontaktandmeid kunagi kellegagi. Soovi korral saad uudiskirjast alati loobuda.