Korduma kippuvad küsimused

Mis on selle aasta III samba sissemakse tähtaeg?

Selleks, et sissemakse jõuaks pensionifondi veel selle aastanumbri sees, soovitame sissemakse teha enne 29.detsembrit.


Kuidas ma saan oma pensionivara kaitsta majanduskriisi ja/või väärtpaberiturgude languse eest?

Kõige paremini kaitsed ennast siis, kui sa ei teegi midagi, vaid püsid kindlalt madalate kuludega fondis läbi turgude tõusude ja languste. Parim viis pikaajaliselt raha koguda on jätkuvalt regulaarsed sissemaksed vähese kuluga aktsiatesse investeerivasse indeksifondi.

Maailma suurima fondivalitseja Vanguard-i asutaja Jack Bogle soovitab: “Pane raha madalate kuludega indeksifondi ja ära piilu.” Maailma üks edukamaid investoreid Warren Buffett soovitab: “Indeksifondis tuleb püsida nii headel kui halbadel aegadel, eriti halbadel. Kui turgudel on madalseis ja sa näed ajalehtedes hirmutavaid pealkirju, võib tekkida kiusatus pidurit tõmmata, aga sel ajal on eriti tähtis järjekindlalt indeksifondis jätkata.”
Miks?
Turud on tsüklilised – tõusule järgneb alati langus ja langusele tõus. Vähemalt minevikus on alati nii olnud. Pensioni kogudes oled sa pikaajaline investor. Minevik pole tuleviku garantiiks, aga vähemalt seni on ajalugu näidanud, et pikaajaline investor ei pea turgude tõusu- ja langustsüklite pärast muretsema.

Kui suudad hoiduda kiusatusest lühiajaliste kõikumiste põhjal otsuseid teha ja kõrvale põigelda sind peibutavate müügimeeste ja manitsevate pangatellerite eest, saavutad maailmaturu keskmise tootluse. Pika aja vältel on see igal ajaloo perioodil osutunud paremaks kui valdava osa fondijuhtide turu ajastamisega saadud tulemused.

Loe lähemalt, mida teha, kui kriis su pensionifonde raputab?

Aga mis saab, kui aktsiaturud kukuvad?


Sooviksin oma II või III samba Tulevasse tuua, mida pean selleks tegema?

Logi meie kodulehel sisse oma pensionikontole ja saad nii II kui III samba mõne hiireklikiga Tulevasse tuua.


Olen üle 50-aastane, kas on mõistlik alustada III sambas kogumist?

Jah, täiendavalt pensioniks säästa pole kunagi hilja. Tegelikult näitab ka rahandusministeeriumi statistika, et III sambaga liitunute keskmine vanus tõuseb aasta-aastalt.
Küll aga soovitame sul siis, kui pensionini on jäänud 10 või vähem aastat, lühiajaliste turu kõikumiste mõju vähendamiseks vaadata üle, kas sulle võiks sobida osa varast investeerida madalama riskiga võlakirjafondi või pangadeposiiti, sest Tuleva III samba fond investeerib 100% aktsiatesse.

Vaata lähemalt, mida arvestada, kui pensioniiga on lähenemas.



Kogun III sammast kindlustuslepingusse. Kas saan sinna kogunenud vara Tuleva III samba fondi üle tuua?

Jah. Kolmanda samba kindlustuslepingust saab raha samuti kolmanda samba pensionifondi üle kanda ilma, et vahepeal peaks raha välja võtma ja tulumaksu tasuma. Vaata, kuidas tuua kindlustuslepingust raha üle Tuleva fondi.


Miks ma üldse peaksin hakkama koguma III samba fondi? Mis on III samba eelised teiste investeerimistoodete ees?

Riik on teinud III samba fondidele olulise maksusoodustuse – sissemaksetelt tagastatakse 20% tulumaks, mille saad soovi korral uuesti III sambasse suunata. Kui palud tööandjal enda eest otse palgast III sambasse makseid teha, siis sellelt summalt tulumaksu kinni ei peeta ning saad kohe selle võrra suurema summa fondi suunata. Sel juhul tulumaksu tagastust enam ei tule.
Maksusoodustused on ka III sambast raha väljavõtmisel – juhul kui oled III samba fondis kogunud ennem ähemalt 5 aastat, siis pärast 60-ndat eluaastat rakendub raha välja võtmisel soodusmäär 10% (tavalise 20% asemel).

*Need, kes kogusid III sambas ennem 2021.a, hakkab kehtima 10% soodsam tulumaksumäär väljamaksetele alates 55.eluaastast.

Kui II sambasse koguvad kõik tööl käivad inimesed iga kuu 6% brutopalgast (2% panustatakse otse palgast ning 4% lisandub sotsiaalmaksust), siis III sambasse saab panustada oluliselt rohkem. Kuid siin tasub meeles pidada, et tulumaksutagastus rakendub summale, mis moodustab kuni 15% sinu kalendriaasta brutotulust (maksimaalselt 6000 eurot aastas).
III sambast saab raha igal ajal välja võtta ning väljavõtmisel tuleb tasuda tulumaks.

Vaata, kui palju võiksid maksuvabalt III sambasse kanda.


Soovin muuta oma III samba sissemakse suurust. Kuidas seda teha?

Saad teha nii ühekordseid sissemakseid ja ka sõlmida püsikorralduse. Sissemakse tegemiseks logi sisse oma pensionikontole meie veebirakenduses.

Kui sul on täna ülesseatud püsimakse, siis saad sellel makse suuruse ära muuta oma internetipangas. Vaata sissemakse-ja püsimakse juhendit.


Miks liituda Tuleva ühistuga?

Tuleva fondides kogudes ja liikmeks astudes, saad Tulevast kõige rohkem kasu. Tuleva liikmena pole sa ainult oma pensionifondi klient, vaid ka kaasomanik ning sul on võimalus teenida omanikutulu ning otsustada Tuleva arengu üle.
Tuleva idee on, et inimesed ise koguvad koos oma tuleviku jaoks raha, jättes kõrvale nii palju vahemehi ja lisakulusid kui võimalik – mida rohkem meid on, seda soodsam on meil koos investeerida.

Mis on liikmeboonus?


Miks ei kajastu minu III samba sissemaksed tuludeklaratsioonil?

Infot oma III samba sissemaksete kohta peaksid nägema tuludeklaratsioonil 9.2 punkti all. Kui need seal ei kajastu, siis võib olla põhjus selles, et aasta viimastel päevadel tehtud maksed ei pruugi Pensionikeskuse poolt maksuametile saadetud aruandluses kajastuda ning need maksed tuleks sellisel juhul ise oma deklaratsioonile lisada. Selleks tuleks sissemakse summat käsitsi suuremaks muuta, loe kuidas seda teha.

 

 


Kas pean lisama oma III samba sissemaksete andmed tuludeklaratsioonile ise?

Ei pea, III samba sissemaksete info jõuab sinu eeltäidetud tuludeklaratsioonile automaatselt ning kajastub 9.2 puntki all.


Kas saan teha sissemakseid oma lähedase III sambasse?

Jah, saad ikka, kuid arvesta sellega, et tulumaksuarvestus käib pensionikonto omaniku põhiselt.


Kuidas saan PIK-ilt vara Tuleva fondi kanda?

Sul võimalus suunata oma PIK-il olev vara ja edaspidised maksed Tuleva fondi valikuavalduse ja vahetusavaldusega, mille saad esitada selle panga lehel, kus sul PIK on avatud. Selleks peaksid esmalt oma pensioni investeerimiskontol olevad väärtpaberid maha müüma ning seejärel esitama sealsamas pangas ka mõlemad avaldused.


Tegin II samba osakute vahetamise avalduse, aga nüüd näen oma kontol, et II samba avaldus on ootel. Mida veel pean tegema?

Teise samba ületoomisel on nimelt kaks erinevat avaldust:
1) valikuavaldus, millega suunad igakuised pensionimaksed uude fondi ning see hakkab kehtima koheselt
2) osakute vahetus, millega suunad juba kogutud osakud uude fondi. See viiakse täide 3x aastas kindlatel seadusega määratud tähtaegadel (1. mail, kui avaldus on esitatud enne 31.märtsi, 1. septembril kui avaldus on esitatud enne 31.juulit ning 2. jaanuaril kui avaldus on esitatud enne 30.novembrit).

Loe rohkem siit. 


Kuidas toimuvad maksed III sambasse?

Kuna kolmandasse sambasse ei lähe maksed automaatselt maha sinu palgast ega sotsiaalmaksust nagu teises sambas, siis sissemakseid teostad sa ise ja need hakkavad laekuma fondi niipea kui sa oled makse teinud (või püsimakse üles seadnud). Sissemakse tegemiseks logi oma pensionikontole meie veebirakenduses

Kolmanda samba arvestus käib kalendriaasta põhiselt. Saad kanda maksuvabalt kolmandasse sambasse  sissemakseid kuni 15% oma aastasest brutotulust või 6000 eur, olenevalt kumb piir sinu jaoks ennem ette tuleb. Sissemaksete arvutamisel on abiks meie kalkulaator. 

Loe ka: Vastused 5 praktilisele küsimusele III samba kohta


Kuidas saab tööandja teha sissemakseid minu III sambasse?

Parimad tööandjad on valmis töötaja avalduse alusel kandma raha III sambasse otse brutopalgast. Nii toimides saad maksuvabastuse sissemaksetelt kohe. Otse palgast kolmandasse sambasse investeerimiseks tuleb teha järgmist:

  • Vali III samba fond tasuta Tuleva veebirakenduses, oma internetipangas või pisikese tasu eest pensionikeskuses.
  • Esita tööandjale avaldus, kuhu pane kirja oma pensionikonto number ning millise osa brutopalgast soovid edaspidi otse III sambasse suunata. Vaata avalduse näidist.

Kui palju peaksin panustama III sambasse ja kuidas toimib maksuvabastus?

Sissemaksete suuruse ja sageduse saad ise määrata. Selleks, et sinu pensionivara suureneks, on soovitav teha sissemakseid regulaarselt. Arvestama peab aga sellega, et kuigi III sambasse kantava raha suuruse saad ise määrata, siis 20% tulumaksutagastust saad ainult sissemaksetelt, mis ei ületa 15% sinu aasta brutosissetulekust või 6000 eurot (olenevalt sellest, kumb on väiksem).

Kuigi kolmandasse sambasse on võimalik teha sissemakseid ka rohkem, siis ei ole seda mõistlik teha. Põhjuseks on III samba maksuarvestuse loogika – tulevikus võetakse väljamaksetelt automaatselt tulumaks maha ehk kui oled sisse kandnud raha, mille pealt ei ole tulumaksu tagasi saanud, siis maksustatakse see raha välja makstes topelt. Sissemaksete arvutamiseks oleme loonud kalkulaatori.  

Loe ka: Vastused 5 praktilisele küsimusele III samba kohta

 

Vaata üle: kui palju saad sel aastal maksuvabalt III sambasse investeerida?


Kas on mõistlik teha III sambasse korraga üks suur sissemakse või iga kuu kindel summa?

Siin saad ise otsustada, mis sinule kõige sobivam on.  Tasub aga tähele panna, et investeerides igakuiselt kindla summa, hajutad automaatselt riske. Kui sa ostad regulaarselt aktsiaid kindla summa eest, maksad iga aktsia eest kord vähem, kord rohkem, aga lood head eeldused selleks, et keskmine ostuhind oleks selline, mis võimaldab sinu investeeringute väärtusel pikas plaanis ilusasti kasvada. 

Loe ka: Vastused 5 praktilisele küsimusele III samba kohta


Tegin eile sissemakse III sambasse, aga see ei kajastu mu pensionikontol. Miks?

Kui kandsid raha Tuleva III Samba Pensionifondi, siis muutust oma pensionikontol näed alles järgmise tööpäeva õhtuks. Seega, kui kandsid raha üle nädalavahetusel, näed uusi osakuid oma pensionikontol alles teisipäeva õhtul.

Sinu ülekanne ei pruugi sinu pangast ka samal päeval teele minna – näiteks juhul kui sooritasid makse peale tööpäeva lõppu. Sellisel juhul pead veel ühe tööpäeva ootama kuni muutust oma pensionikonto seisus näed.


Kus ma näen, kui palju olen sel aastal III sambasse sissemakseid teinud?

Sellel aastal tehtud sissemaksete summat näed oma pensionikontol. Logi sisse siit. 

Pane tähele, et sissemakse jõuab sinu pensionikontole järgmise tööpäeva õhtuks. Kui kandsid raha üle  nädalavahetusel, näed uusi osakuid oma pensionikontol alles teisipäeva õhtul.


Kui alustan III sambasse kogumist alles täna, siis millal saan tulumaksu tagasi?

Kui alustad III sambas kogumist selle aasta jooksul, saad tulumaksu tagasi kevadel. Tuludeklaratsiooni ilmuvad tehtud maksed automaatselt ja maksutagastuse saad pärast seda, kui oled tuludeklaratsiooni ära esitanud.


Kas tulumaksusoodustus säilib, kui vahetan III samba fondi?

Tulumaksusoodustus ei sõltu sellest, millises fondis kogud. Sa saad vahetada kolmanda samba pensionifondide vahel ning kanda oma raha kolmanda samba kindlustustootest pensionifondi ja vastupidi ilma, et sul tekiks kohustus tulumaksu tasuda.


Kui ma ei tööta Eestis, siis kas ma saan III sambasse tehtud sissemaksetelt tulumaksu tagasi?

Paraku mitte. Kui sa täna Eestis tulu ei deklareeri, siis ei ole sul väga otstarbekas III samba kaudu investeerida. Probleem on selles, et sa ei saa tulumaksu sisse pandud rahalt tagasi, aga kui raha välja võtad, siis riik peab ikka kogu summalt tulumaksu kinni, justkui oleks sa tulumaksu algselt tagasi saanud.

Loe pikemalt:

Vaata üle: kui palju saad sel aastal maksuvabalt III sambasse investeerida?


Millist tootlust on Tuleva III Samba Pensionifondis oodata?

Me investeerime passiivselt ja hoiame kulud hästi madalal. Sellega saavutame, et meie fondide tootlus käib käsikäes maailmaturgudega. Nii saame tagada, et Tuleva pensionifondide tootlus ei jää kunagi kaugele maha maailma väärtpaberiturgude keskmisest. Loe lähemalt, millist tootlust on Tuleva pensionifondi investeerides oodata.


Tasusin 125 eur, aga see ei kajastu liikmekapitali real, miks nii?

Liitumistasu ja liikmekapital on kaks erinevat asja. Liitumistasu oli see ühekordne tasu, mis andis sulle liikmenumbri, õiguse Tuleva edasises käekäigus kaasa rääkida ning võimaluse teenida liikmeboonust.
Liikmekapital real kajastub sinu liikmeboonus, mis on 0,05% aastas sinu fondi(de) mahust mida tulevas hoiad ehk sinu investeerimiskasum. See kantakse sinu kontole igal aastal kevadel, kui eelmise aasta majandusaasta aruanne on kinnitatud ning ka ühistu üldkoosolek on otsuse kinnitanud.

Mis on liikmeboonus?


Soovin küsida